Najčešće pogreške pri korištenju kosilica i kako ih spriječiti

Kosilica je ključni alat za dobro održavan travnjak, ali njezina nepravilna uporaba može uzrokovati više štete nego koristi. Korisnici često ne shvaćaju da nepravilnom uporabom ne oštećuju samo kosilicu, već i sam travnjak.

Honda kosilice poznate su po svojoj izdržljivosti, ali čak i najbolji strojevi zahtijevaju pravilnu upotrebu i njegu. Kako bi vaša kosilica radila besprijekorno dugi niz godina, prikupili smo neke od najčešćih pogrešaka pri korištenju kosilice i praktične savjete kako ih izbjeći.

1. Nepravilno podešena visina rezanja

Postavljanje preniske visine rezanja može oštetiti travnjak i preopteretiti motor kosilice. Previsoka košnja trave može uzrokovati začepljenje kosilice i zastoj motora. Rješenje je jednostavno – visinu košnje prilagodite vrsti trave i godišnjem dobu. Ako vam je trava previsoka, prvo je pokosite na najvišoj postavci i ponovite za nekoliko dana.

2. Nepravilna uporaba oštrica i njihovo održavanje

Za pravilno rezanje, oštrice se moraju vrlo brzo okretati. Ako se broj okretaja motora smanji, to može značiti da je motor preopterećen jer noževi pokušavaju pokositi previše trave. Pokušajte kositi uži otkos, sporije pomicati kosilicu, koristeći stražnji izbacivni kanal ili povećati visinu rezanja.

Također je ključno da su oštrice dobro održavane. Kako ne bi oštetili travnjak, moraju biti vrlo oštri, inače bi tijekom košnje pokidali i oštetili travu. Tupe oštrice se mogu naoštriti, ali oštricu koja je pretjerano istrošena, savijena, napukla ili na drugi način oštećena treba odmah zamijeniti.

3. Korištenje pogrešne kosilice

Svaka kosilica ima svoju svrhu. Samohodne kosilice i robotske kosilice obično su prvenstveno dizajnirane za košnju trave na dobro održavanim travnjacima. Ako trebate kosilicu prikladnu za rezanje više trave i većih površina, kosilice za travu s vozačem dizajnirane za zahtjevnije terene mogle bi biti prikladnije za vas. Prije kupnje posavjetujte se sa stručnjakom koji će vas moći savjetovati o odabiru prave kosilice. opreme za vaše potrebe.

4. Košnja u krivo vrijeme. Kada kositi travu?

Suha trava

Ako je tlo presuho, košnja će podići puno prašine, a osim što je neugodno raditi, previše prašine će začepiti filter zraka. Ako prašina predstavlja problem, zalijte travnjak dan prije košnje. Kako znati je li trava prikladna za košnju? Kada je suho na dodir, ali je tlo još uvijek vlažno, možete početi kositi.

Mokra trava

Prije košnje uvijek pričekajte da se mokra trava osuši. Kosilica ne kosi mokru travu tako čisto, a također može uzrokovati začepljenje stroja ili zagušenje motora. Košnja po kiši čini više štete nego koristi; trava se skuplja, a kotači kosilice tonu u tlo, oštećujući vaš travnjak. Između ostalog, košnja na ovako skliskom terenu nije sigurna. Dakle, rješenje je jednostavno – ako je trava mokra, nemojte je kositi.

5. Zanemarivanje redovitog održavanja

Pravilno održavanje ključno je za siguran, ekonomičan i neometan rad svakog stroja. Redovito održavanje također je važno za vašu kosilicu, inače može doći do ozbiljnih oštećenja.

Redovito održavanje kosilice uključuje promjenu ulja, korištenje odgovarajućeg benzina, provjeru i promjenu zračnog filtra po potrebi, pregled i promjenu svjećice, čišćenje nakon svake uporabe.

Kada vašoj kosilici treba planirano održavanje, nemojte ga zanemariti. Redoviti servis će osigurati da vaša kosilica može dobro i sigurno raditi dugi niz godina.

6. Nepravilno skladištenje kosilica

Pravilna priprema za skladištenje ključna je kako bi vaša kosilica radila bez problema čak i kada nije u upotrebi. Kako biste spriječili da hrđa i korozija umanje performanse i izgled vaše kosilice te kako biste olakšali pokretanje motora nakon skladištenja, trebali biste slijediti ove smjernice.

• Ispustite ili tretirajte gorivo

• Promijenite ulje i premažite cilindar motora

• Očistite kosilicu, motor i vreću za travu

Honda Power Equipment

Official Honda Power Equipment Bosnia and Herzegovina